ANUNȚ – CAMPANIE DISTRIBUIRE ALIMENTE

Începând cu data de 04.01.2023 Primăria Municipiului Medgidia începe distribuirea ajutoarelor alimentare care provin din stocurile de intervenție comunitare destinate categoriilor de persoane cele mai defavorizate din România, conform O.U.G. nr. 84/21.05.2020 privind stabilirea unor măsuri necesare în vederea implementării Programului Ajutorarea Persoanelor Defavorizate POAD, pentru persoanele încadrate în gradul GRAV de handicap, în limita stocului disponibil.

Ajutorul alimentar va consta într-o cutie cu alimente având următorul conținut:

1. Făină (1 kg) – 5 pachete
    2. Mălai (1 kg) – 4 pachete
    3. Paste făinoase (o pungă de 400 g) – 2 bucăți
    4. Ulei (1 litru) – 4 sticle
    5. Zahăr (1 kg) – 2 pachete
    6. Orez (1 kg) – 4 pachete
    7. Conservă carne de vită (o cutie de 300g) – 5 cutii
    8. Conservă carne de porc (o cutie de 300g) – 3 cutii
    9. Conservă pate de ficat porc (o cutie de 200g) – 5 cutii
    10. Compot de fructe (un borcan/o cutie 720 ml) – 2 bucăți.

Alimentele se vor distribui din str. Independenței, nr. 65 A – Sala de Sport a Școlii „I. L. Caragiale”, loc. Medgidia, județul Constanța, de luni până vineri, între orele 09.00 -13.00, în baza actului de identitate, a copiei certificatului de naștere (în cazul minorilor) și a copiei certificatului de încadrare în gradul de handicap.

Beneficiarii sunt răspunzători pentru transportul ajutoarelor către locuinţe.