Informare

Primăria municipiului Medgidia vă informează că în data de 18 noiembrie 2021, în intervalul orar 11.00 – 13.00, se va executa un exercițiu combinat (EXCOM), de conducere fără acțiune în teren (EXCON) și cu forțe în teren (EXFT), pentru gestionarea unor situații de urgență produse de inundații pe raza UAT Medgidia. Cu acest prilej va avea loc și verificarea sistemului de alarmare a municipalității.

În conformitate cu O.M.A.I. nr. 110 pentru aprobarea Instrucțiunii din 12 mai 2010 privind planificarea, organizarea, desfășurarea și evaluarea pregătirii prin exerciții a personalului structurilor Ministerului Administratiei si Internelor, în data de 15 noiembrie la sediul instituției noastre a fost organizată ședința de planificare premergătoare acestui exercițiu, în vederea stabilirii detaliilor și modului de acțiune privind rezolvarea situațiilor operative/tactice.