Chiria pentru sala de sport din Medgidia, propusă spre micşorare

La Medgidia a avut loc astăzi dezbaterea publică cu tema “Modificarea HCL nr.153/18.12.2014 privind actualizarea altor taxe locale pentru secţiunea închiriere Sală Sport din Anexa nr.1 la HCL 153/18.12.2014 – privind diminuarea taxei de închiriere de la 140 lei/oră cu TVA inclus la 70 lei/oră cu TVA inclus”.

Propunerea de modificare a chiriei sălii de sport a venit în urma solicitărilor cetăţenilor care desfăşoară activităţi cu caracter sportiv şi reacreativ, cât şi a faptului că tarifele practicate în sălile de sport similare din localităţile limitrofe Medgidiei sunt în cuantum de 40-70 lei/oră cu TVA inclus. Directorul DGDPP Medgidia, Nicolae Constantin a precizat că diminuarea propusă va aduce beneficii de ordin financiar, crescând încasările în bugetul direcţiei şi totodată va încuraja practicarea unor activităţi sportive în municipiul Medgidia. Propunerea urmează a fi inclusă spre aprobare pe ordinea de zi a următoarei şedinţe a consiliului local municipal.