Evenimentul ”Ziua Dobrogei”, marcat cultural și artistic la Medgidia

Azi, 14 noiembrie 2016, românii comemoreză 138 de ani de la momentul reintrării oficiale a Dobrogei în componența statului român. Cea mai importantă zi pentru toți locuitorii dintre Dunăre și Marea Neagră a fost sărbătorită de municipalitatea locală printr-un simpozion pe tema ”Importanța Zilei Dobrogei”. Evenimentul s-a desfășurat în incinta Casei de Cultură I.N.Roman și i-a avut drept invitați speciali pe Valentin Vrabie, primar al Municipiului Medgidia; Ioan Bitoleanu, cetățean de onoare al Municipiului Medgidia; Cristian Gigi Chiru, senator și inițiator al evenimentului  ”Ziua Dobrogei”; Eugen Călin, comandant al Garnizoanei Municipiului Medgidia; Gafar Echrem, profesor de istorie.

În cadrul acestei prelegeri a fost evocată cu emoție însemnătatea acestei zile marcante pentru istoria Dobrogei. Evenimentul a continuat cu o manifestare artistică de dans și cântec aparținând Ansamblurilor folclorice ”Pandelașul” și ”Carasu”, un vernisaj de pictură cu titlul ”Peisaje din Dobrogea”, dar și o expoziție de carte cu autori dobrogeni. Manifestarea s-a încheiat cu un moment cultural – artistic intitulat ”Unitate și diversitate în spațiul danubiano – pontic”.

Evenimentul a fost încununat de un real succes, bucurându-se de interesul medgidienilor de toate vârstele.

Compartimentul de Relații Publice și Presă

14.11.2016