ANUNȚ DE INTERES PUBLIC – CAMPANIE DISTRIBUIRE ALIMENTE

Începând de mâine, 04 mai 2023, Primăria Municipiului Medgidia demarează campania de distribuire a ajutoarelor alimentare provenite din stocurile de intervenție comunitare destinate categoriilor de persoane cele mai defavorizate din România, conform O.U.G. nr. 84/21.05.2020 privind stabilirea unor măsuri necesare în vederea implementării Programului „Ajutorarea Persoanelor Defavorizate” POAD, în limita stocului disponibil, pentru persoanele încadrate în gradul GRAV de handicap, conform Legii nr. 448/2006.

Fiecare persoană îndreptățită va primi o cutie cu alimente având următorul conținut:

1. Făină (1 kg) – 5 pachete;
    2. Mălai (1 kg) – 4 pachete;
    3. Paste făinoase (o pungă de 400 g) – 2 bucăți;
    4. Ulei (1 litru ) – 4 sticle;
    5. Zahăr (1 kg) – 2 pachete;
    6. Orez (1 kg) – 4 pachete;
    7. Conservă carne de vită (o cutie de 300g) – 5 cutii;
    8. Conservă carne de porc (o cutie de 300g) – 3 cutii;
    9. Conservă pateu de ficat porc (o cutie de 200g) – 5 cutii;
    10. Compot de fructe (un borcan/o sticlă/o cutie 720 ml) – 2 bucăți.

Alimentele se vor distribui în sala de sport a Școlii „I. L. Caragiale”, situată în Str.Independenței, nr. 65A, municipiul Medgidia, județul Constanța, de luni până vineri, între orele 09.00 -13.00.

Distribuirea alimentelor se va face pe baza certificatului de încadrare în grad de handicap valabil la data distribuției (copie) și a actului de identitate (copie buletin/certificat de naștere).

Beneficiarii sunt răspunzători pentru transportul ajutoarelor către locuinţe.