ANUNȚ – EXAMEN DE PROMOVARE

Primăria municipiului Medgidia organizează ȋn conformitate cu prevederile OUG nr.57/2019 privind Codul Administrativ și HG 611/2008 pentru aprobarea normelor privind organizarea și dezvoltarea carierei funcționarilor publici, examen de promovare ȋntr-o funcție pentru care este prevăzut un nivel de studii superior ca urmare a obținerii unei diplome de studii, de către  funcționari publici din cadrul institutiei.

1. Referent, III, grad profesional superior  – Serviciul de Asistență Socială

Bibliografie:

Constituția României

OUG nr. 57/2019 privind Codul Administrativ;

Lgea nr.272/2006 privind Protecția și promovarea drepturilor copilului;

Legea nr. 17/2000 privind Asistența socială a persoanelor vârstnice;

Legea nr. 292/2011 privind Asistența Socială.

1. Referent, III, grad profesional asistent – Compartiment Control Mediu

Bibliografie:

Constituția României;

OUG nr. 57/2019 privind Codul Administrativ;

Legea nr. 51/2006 a Serviciilor comunitare de utilități publice;

Legea nr. 101/2006 privind Serviciul de salubrizare a localităților.

Pentru a participa la examenul de promovare în clasă, funcționarul public trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiții:

1. să dobândească ulterior intrării în corpul funcționarilor publici, o diplomă de studii de nivel superior, în specialitatea în care își desfășoară activitatea sau într-un domeniu considerat util pentru desfășurarea activității de către conducătorul autorității sau instituției publice;
  2. să nu aibă în cazierul administrativ o sancțiune disciplinară neradiată în condițiile prezentei legi.

Proba scrisă se va desfășura în data de  27 august 2019, ora 10.00,  iar interviul candidaților admiși în data de 29 august 2019,  ora 10.00, la sediul instituției.

În vederea participării la examen, în termen de 5 de zile de la data afișării, respectiv în perioada 12.08.2019 – 16.08.2019 candidații depun documentele necesare, la secretariatul comisiei de examen asigurat de doamna Badea Violeta – consilier superior Birou Resurse Umane, respectiv:

1. cererea de înscriere;
  2. diploma de absolvire sau, după caz, adeverinţa care să ateste absolvirea unei forme de învățământ superior de lungă durată, de scurtă durată sau a studiilor universitare de licenţă.

Afişat azi : 12 august 2019