A început acțiunea de dezinsecție și deratizare

Primăria Municipiului Medgidia desfășoară, începând de noaptea trecută, o amplă acțiune de dezinsecție și deratizare pe întreg teritoriul municipiului Medgidia și în localitățile limitrofe.

S-a intervenit în zonele: Parcul 1 Mai, Piațeta Decebal, Parcul de la Poștă, zona cuprinsă între Unitatea Militară 01459 și Canalul Dunăre – Marea Neagră, zona Casa Armatei dar și în zonele delimitate de blocurile A, B, S, G-IC, SC, DC, blocurile de la Geamie și TV-uri.

Dezinsecția se efectuează prin pulverizare de soluție lichidă cu utilaje portabile-atomizoare și de mare capacitate pentru dispensarea substanțelor. Pentru stropirea arborilor înalți se folosește lancea, care poate stropi la o înălțime de aproximativ 15 metri. Pentru o maximă eficiență se aplică tratamente cu ceață termică, cu aparate pentru fumigații PULSFOG.

La noapte urmează a se interveni în zona blocurilor: VS-uri, R-uri, RN-uri și blocurile de pe strada Oprea Hârâciu.