DREAM – Dezvoltare Regională prin Expertiză Antreprenorială Multisectorială

Universitatea din București și Camera Consultanților Fiscali au dat startul unui program cu finanțare europeană dedicat dezvoltării antreprenoriatului în Regiunea Sud – Est. Potențialii antreprenori din județele: Brăila, Buzău, Constanța, Galați, Vrancea și Tulcea vor beneficia gratuit de training și consultanță pentru inițierea unei afaceri. În urma unui concurs de idei de afaceri, 47 dintre aceștia vor beneficia de o finanțare nerambursabilă de 160.000 lei pentru dezvoltarea unei afaceri non-agricole în mediul urban.

CONDIȚII DE ELIGIBILITATE PENTRU GRUPUL ȚINTĂ

• Sunt cetățeni români;
    • Intenționează să înființeze o afacere non-agricolă în mediul urban;
    • Au vârsta împlinită la momentul înscrierii în proiect de 18 ani;
    • Au reședința sau domiciliul în Regiunea de Dezvoltare Sud – Est (județele Brăila, Buzău, Constanța, Galați, Vrancea și Tulcea;
    • Au promovat examenul de bacalaureat;
    • Nu au participat la cursuri de formare acreditate ANC în domeniul antreprenoriatului, în cadrul unui program finanțat din fonduri publice nerambursabile;
    • Nu fac parte din categoria de tineri NEETs (care nu urmează nicio formă de învăţământ şi nici nu au un loc de muncă) cu vârsta între 16 – 24 ani.

afis-DREAM-001

afis-DREAM-versiune2-001