Invitație

Pe data de 1 decembrie 2017, se împlinesc 99 de ani de la înfăptuirea Marii Uniri a Transilvaniei cu Regatul Unit.
    Cu această ocazie, Primăria Municipiului Medgidia în colaborare cu Garnizoana Medgidia, organizează pentru locuitorii municipiului o serie de manifestări menite să reîmprospăteze amintirea acestui important moment istoric.
    Evenimentul intitulat „ZIUA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI”, se va desfășura vineri, 1 decembrie 2017, în intervalul orar 11.00 – 16.00, după următorul program:

– 11.00 – la Monumentul Eroilor Români
    – Serviciul religios închinat eroilor neamului românesc
    – Ceremonie de depunere de coroane de flori
    – Defilarea trupelor Garnizoanei Medgidia și Batalionului 911 Infanterie „Capidava”.

– 12.30 – pe platoul din fața Casei de Cultură a Sindicatelor „Lucian Grigorescu” și Piațeta Decebal
    – Program artistic realizat de Casa de Cultură „Ioan N. Roman”
    – Prezentare de tehnică militară
    – Evocarea momentului istoric în prezența oficialităților publice locale