Anunț privind derularea activităților proiectului în zona Nord Medgidia

UAT Municipiul Medgidia, în calitate de Lider de parteneriat, implementează proiectul POCU 85/5/1 – 105472 „Sprijin pregătitor pentru elaborarea Strategiei de Dezvoltare Locală zona marginalizată Medgidia”

Partenerii din cadrul proiectului Centrul LABOR (Partener 1) și  SC ALCONST DESIGN SRL (Partener 2),  desfășoară în perioada 1 noiembrie – 29 noiembrie 2017 în zona Nord, activitățile:

• analiza diagnostic a nevoilor și problemelor populației din zona de Nord;
    • animarea partenerilor locali și mobilizarea comunătății.

Astfel, cetățenii din zona Nord a municipiului Medgidia sunt rugați să răspundă întrebărilor  operatorilor de interviu privind completarea chestionarelor pentru identificarea principalelor probleme cu care se confruntă populația (infrastructură și locuire, statutul ocupațional al adulților, veniturile și cheltuielile gospodăriilor, educația copiilor, accesul la servicii (publice, sociale, medicale, medico-sociale etc.), relațiile din afara comunității și imaginea publică a zonei.

Rezultatele acestui studiu vor sta la baza elaborării Strategiei de Dezvoltare Locală (SDL) zona Nord Medgidia ce va fi depusă spre finanțare.

Valoarea totală eligibilă a proiectului este de 221.881,30 lei, din care: valoarea eligibilă nerambursabilă din FSE este de 209.553,17 lei, valoarea eligibilă nerambursabilă de la bugetul de stat este 8.239,09  lei și valoarea cofinanțării eligibile a beneficiarului este de 4.089,03 lei.

Durata proiectului: 3 luni,15 zile respectiv de la 01.09.2017 până la 15.12.2017.

Date de contact: Manager proiect: Rădulescu Simona, Biroul Programe Europene din cadrul Primăriei Municipiului Medgidia, tel. 0241/820.800, interior 136.

Proiect cofinanțat din Fondul Social European prin Programul Operațional Capital Uman