Şedinţă extraordinară – 14 noiembrie 2016

Nr.27639/15.11.2016

Luni, 14 noiembrie la Primăria Medgidia a avut loc şedinţa extraordinară a Consiliului Local Municipal, în cadrul căreia consilierii locali au aprobat toate cele şase proiecte de hotărâre înscrise pe ordinea de zi.

La primul punct a fost aprobat „Programul de îmbunătăţire a eficienţei energetice al Municipiului Medgidia”, necesar pentru îndeplinirea condiţiilor de eligibilitate în accesarea de fonduri prin POR 2014-2020, pentru atragerea de fonduri comunitare precum şi necesitatea aplicării cerinţei Directivei 2010/31/UE. Tot în vederea sporirii gradului de confort al locuitorilor au fost aprobate şi următoarele trei proiecte de pe ordinea de zi: documentaţia tehnico-economică –faza DALI – şi indicatorii tehnico-economici pentru obiectivul de investiţii ,,Creşterea performanţei energetice a blocurilor de locuinţe – bloc B3, sc. A, B, str. Lupeni Medgidia, respectiv pentru blocul DC3, strada Dumitru Chicoş şi asigurarea surselor de finanţare”. Proiectul următor înglobează creşterea performanţei energetice a blocurilor de locuinţe pentru cele două componente (blocuri) de mai sus şi are o valoare de 1.413.266, 03 lei,  durata de implementare fiind de 24 de luni. A fost aprobat şi „mecanismului de recuperare a cotei de contribuție a Asociațiilor de proprietari la cofinanțarea proiectului <<Creșterea performanței energetice a blocurilor de locuințe din Municipiul Medgidia>>”. Administraţia locală sprijină locatarii prin asigurarea plăţii taxei de reabilitare termică în procent de 25% din total, iar Asociaţiile de proprietari vor achita această taxă în 10 ani de la data recepţiei terminării lucrărilor.