O NOUĂ ETAPĂ A ACȚIUNII DE DEZINSECȚIE A FOST EFECTUATĂ CU SUCCES ÎN MUNICIPIUL MEDGIDIA

Primăria Municipiului Medgidia a realizat în perioada 02 – 07 august 2018, o amplă acțiune de dezinsecție, care a cuprins întreg teritoriul municipiului Medgidia și localitățile limitrofe, Valea Dacilor și Remus Opreanu.

Prin intermediul acestei activități s-a realizat combaterea dăunătorilor, ectoparaziților (căpușe, purici) și insectelor vectoare și de disconfort (țânțari, muște) prin stropire/pulverizare pe domeniul public, în zonele cu vegetație abundentă precum parcuri și spații verzi.

Campania de dezinsecție s-a desfășurat pe o suprafață de 700.000 mp și a fost realizată prin stropire cu atomizoare și utilaj de mare capacitate. Pentru acestă procedură au fost utilizate substanțe precum: Sanitox și K-otrine Profi SC250, concentrație 1-4%.

Pentru ca activitatea de dezinsecție să fie una eficientă, aceasta trebuie efectuată în mod unitar, pe raza teritorială a întregii localități, atât pe domeniul public, cât și pe cel privat.

În acest context, municipalitatea face apel către cetățeni, asociații de locatari/proprietari, agenți economici și instituții publice să efectueze activitatea de dezinsecție pe proprietăți, în clădiri și în subsolul blocurilor, concomitent cu acțiunea municipalității.

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *